Simply Brianna Joy

Frugal living tips from family to fun!

Piggly Wiggly Spent $11.03~10-24-14

28 Flares Twitter 17 Facebook 11 Google+ 0 Pin It Share 0 StumbleUpon 0 Email -- 28 Flares ×

Today I hit up 2 Piggly Wiggly’s for this awesome deal on Jello Pudding Cups. They are on sale for $1.99 each and have peelies on them for $1/1 making them all free when doubled!! You can’t pass that up!

wpid-20141024_103745.jpg

Transaction 1:

  • 4 bags of frozen veggies(store coupon making them $0.69 each)
  • 2 canned veggies(sale $0.49 limit 10)
  • 10 Jello Pudding packs(used $1/1 peelies found on packages)
  • PW milk(store coupon made it $2.59

Spent $6.23, Saved $33!

Transaction 2:

  • 10 Jello Pudding packs(used $1/1 peelies)
  • 10 canned veggies(sale $0.49 limit 10)

Spent $4.80, saved $30!

Total spent $11.03, saved $63!! That’s 85% savings!

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

28 Flares Twitter 17 Facebook 11 Google+ 0 Pin It Share 0 StumbleUpon 0 Email -- 28 Flares ×